Czym jest akcent w fotografii i jak go podkreślić?

Czym jest akcent w fotografii i jak go podkreślić?
Tony Gonzales

Nacisk w fotografii polega na skupieniu uwagi na fotografowanym obiekcie. Fotografowany obiekt może zagubić się w zagraconym i nieuporządkowanym obrazie. Istnieją jednak pewne techniki kompozycji fotografii, które pomogą Ci podkreślić fotografowany obiekt na dowolnym zdjęciu.

Zobacz też: Zenfolio vs Smugmug - najlepszy kreator stron internetowych w 2023 roku?

W tym artykule pomożemy ci zrozumieć nacisk w fotografii. Mamy też najlepsze wskazówki i techniki, aby go opanować.

Czym jest nacisk w fotografii?

Akcent to miejsce, w którym nadajemy czemuś szczególne znaczenie, sprawiając, że wyróżnia się ono spośród wszystkiego wokół. Możemy podkreślić konkretne słowo w zdaniu, nadając naszemu przekazowi konkretne znaczenie. A to, co mamy na myśli, może zmienić miejsce, w którym kładziemy nacisk.

To samo dotyczy fotografii. Podkreślenie w fotografii może nadać znaczenie osobom lub rzeczom znajdującym się na zdjęciu. Podkreślenie naszego obiektu podkreśla jego znaczenie w scenie i przyciąga uwagę widza.

Nacisk w fotografii pozwala opowiadać historie za pomocą zdjęć. Dzięki odpowiedniemu naciskowi na fotografię każde zdjęcie może stać się sceną z narracją. Twój obiekt staje się centralnym punktem, wyróżniającym się ze wszystkiego wokół.

Aby uwydatnić nasze obiekty, możemy skorzystać z kilku doskonałych technik kompozycji fotograficznej. Przyjrzymy się im szczegółowo poniżej, ale obejmują one kontrast, głębię ostrości i negatywną przestrzeń.

Używanie akcentów w fotografii pomaga wyrazić siebie wizualnie. Wykorzystanie tych technik daje kontrolę nad obrazem. Możesz skierować wzrok widza i utrzymać jego uwagę tam, gdzie chcesz. Dodawanie akcentów pomaga opowiadać historie w sztukach wizualnych.

10 wskazówek, jak podkreślić fotografowany obiekt

Oto najlepsze techniki kompozycji w fotografii, które pozwalają uwydatnić fotografowane obiekty. Poszerzą one Twoją wiedzę na temat kompozycji w fotografii, dzięki czemu będziesz w stanie opanować akcentowanie w fotografii. I wszystkie działają świetnie, niezależnie od tego, czy pracujesz z filmem, czy fotografią cyfrową.

1) Myśl w tercjach

Zasada trójpodziału to jedna z najbardziej fundamentalnych teorii kompozycji w fotografii. Daje ona ramy dla struktury obrazu, pozwalając na podkreślenie fotografowanego obiektu.

Aby zastosować zasadę trójpodziału, należy podzielić kadr na dziewięć prostokątów o równych rozmiarach. Robi się to za pomocą dwóch pionowych i dwóch poziomych linii rozmieszczonych w równych odstępach. Tworzy to siatkę w kadrze. Siatka ta daje wytyczne dla silnej kompozycji.

Przecięcia linii stają się punktami zainteresowania. Są to najlepsze miejsca do dodawania obiektów w celu ich podkreślenia. Używanie linii jako przewodnika do pozycjonowania obiektu zapewnia solidną strukturę kompozycji.

Regułę trójpodziału można stosować w fotografii portretowej i krajobrazowej. Wiele aparatów cyfrowych ma opcję reguły trójpodziału, która stosuje siatkę na ekranie. To świetny początek dodawania akcentów do fotografowanych obiektów.

2 Pomyśl o kolorach

Teoria kolorów jest doskonałym narzędziem kompozycji w fotografii, a użycie odpowiednich kombinacji kolorów może pomóc w podkreśleniu fotografii.

Monochromatyczne i analogiczne schematy kolorów świetnie nadają się do tworzenia harmonijnych scen, w których kolory płynnie się przenikają. Jeśli jednak chcesz użyć koloru do podkreślenia, powinieneś poszukać kolorów uzupełniających.

Kolory dopełniające znajdują się po przeciwnych stronach koła kolorów, na przykład fioletowy i żółty lub czerwony i zielony. Są przyjemne dla oka, gdy są ze sobą połączone. Ale nie mogą też być bardziej różne, co oznacza, że wyróżniają się od siebie. To idealne narzędzie do tworzenia akcentów w fotografii.

Można również użyć triadycznego schematu kolorów w celu wizualnego podkreślenia. Wykorzystuje on trzy kolory, wszystkie równomiernie rozmieszczone na kole. A równa separacja na kole kolorów oznacza, że każdy kolor wyróżnia się na tle innych.

3 Użyj silnego kontrastu, aby podkreślić swój obiekt

Kontrast występuje wtedy, gdy masz dwa obszary o znacznej różnicy w oświetleniu. Jeden obszar będzie ciemny, z bardzo małą ilością światła, a drugi będzie jasno oświetlony naturalnym lub sztucznym światłem. Gdy te różne sytuacje oświetleniowe znajdują się obok siebie, uzyskujesz obraz o silnym kontraście.

Umieszczenie obiektu w jasno oświetlonej przestrzeni otoczonej ciemnością stworzy akcent na zdjęciu. Każdy element znajdujący się w świetle będzie wyróżniał się z ciemności wokół niego. Działa dobrze w fotografii ulicznej i portretowej.

Kontrast światła jest potężnym narzędziem wizualnym w fotografii czarno-białej. Oświetlenie obiektu na tle jednolitej czerni tworzy dynamiczny akcent. Od razu przyciąga uwagę widza.

4. izolowanie obiektu poprzez negatywną przestrzeń

Negatywna przestrzeń to przestrzeń, która nie zawiera żadnych szczegółów. Jest to pusta przestrzeń na obrazie, którą można wykorzystać do podkreślenia obiektu. Negatywna przestrzeń odgrywa ważną rolę w kompozycji minimalistycznej fotografii.

Negatywna przestrzeń usuwa rozpraszające elementy ze zdjęcia. Jeśli masz duże obszary, w których jest bardzo mało, nic nie może odciągnąć uwagi widza od obiektu. Minimalistyczna kompozycja oznacza, że nie ma innych elementów, które mogłyby ukraść światło reflektorów.

Negatywna przestrzeń nie zawsze jest biała. Może to być płaski blok koloru lub powierzchnia z bardzo małą ilością szczegółów. Możesz użyć nieba w pogodny dzień lub nieruchomej powierzchni zbiornika wodnego. Chcesz, aby ten brak szczegółów zwrócił uwagę na główny obiekt.

5) Tworzenie efektu bokeh z małą głębią ostrości

Głębia ostrości odnosi się do tego, jak duża część obrazu jest ostra. Jeśli masz dużą głębię ostrości, obszar przed i za obiektem również będzie ostry. Duża głębia ostrości jest typowa dla fotografii krajobrazowej.

Płytka głębia ostrości oznacza, że szczegóły przed i za obiektem są nieostre. Ten efekt rozmytego tła nazywany jest "bokeh" i jest to doskonała technika dodawania wizualnej wagi obiektowi.

Użycie efektu bokeh oznacza, że obiekt jest jedyną rzeczą, na której ustawiona jest ostrość. Wszystko inne w kadrze będzie rozmyte z miękką teksturą. Ta selektywna ostrość oznacza, że obiekt wyróżnia się jako centralny punkt obrazu. Jest to doskonała technika podkreślania obiektu w fotografii portretowej.

6 Użyj linii wiodących, aby skierować wzrok

Poszukaj linii w swoim otoczeniu. Mogą być proste lub zakrzywione, pionowe, poziome lub ukośne. Chodzi o to, aby wykorzystać te linie do skierowania wzroku widza na główny obiekt.

Linie prowadzące są doskonałym narzędziem kompozycyjnym do podkreślania obiektu. Niezależnie od tego, czy linie pochodzą z torów kolejowych, czy z ogrodzenia na poboczu drogi, powinny one prowadzić widza do obiektu, który chcesz podkreślić. Linie tworzą ścieżkę, którą podąża nasz wzrok.

Linie prowadzące pomagają podkreślić obiekty, które są odległe lub nie wyróżniają się same w sobie. Mogą też pomóc wyróżnić obiekt na zatłoczonym zdjęciu.

7 Znajdź ramkę w swojej ramce

Do kadrowania obiektu można użyć naturalnych ramek w otoczeniu. Ramką może być okno, pęknięcie w ścianie lub szczelina w liściach. Bez względu na to, z czego jest wykonana, struktura przyciągnie uwagę widza do fotografowanego obiektu.

Musisz znaleźć punkt obserwacyjny, który wyśrodkuje główny obiekt w kadrze. Wszystkie inne elementy staną się drugorzędne, gdy obiekt znajdzie się w tym naturalnym kadrze. Możesz także użyć płytkiej głębi ostrości, aby naturalny kadr był nieostry, aby dodać dodatkowy nacisk.

8) Poszukaj czegoś innego

Innym sposobem na podkreślenie fotografowanego obiektu jest zestawienie go z rzeczami, które nie są takie same. Rzeczy, które nie są takie same, mogą oznaczać obiekty, które są całkowicie różne, jak pies i gitara. Mogą to być też dwie rzeczy, które mają niewielką różnicę, jak kwiat o innym kolorze niż te wokół niego.

Inne obiekty mogą otaczać główny obiekt, ale muszą być wyjątkowe. Może to być zielony pomidor siedzący w stosie czerwonych lub biała owca w stadzie czarnych owiec. Zestawienie podkreśla obiekt, wyróżniając go z tłumu.

9 Poszukaj teksturowanych powierzchni, aby dodać wagi obiektowi.

Szorstkie tekstury przyciągają uwagę i mają większą wagę wizualną niż miękka lub gładka powierzchnia. Kontrastowanie szorstkiej tekstury obiektu z miękkością może pomóc zdefiniować go jako centralny punkt obrazu.

Jeśli nie możesz znaleźć postrzępionej tekstury obok czegoś gładkiego, możesz to osiągnąć za pomocą aparatu. Użycie płytkiej głębi ostrości zmiękczy ostrość wszystkich elementów wizualnych wokół obiektu. Szorstka tekstura jest zestawiona z miękkim efektem bokeh, podkreślając obiekt.

10) Używaj ścisłej kompozycji dla osobistego podkreślenia

Jeśli chcesz usunąć wszystkie elementy rozpraszające uwagę, wybierz ciasno wykadrowany obraz. Ta technika kompozycji jest skuteczna w fotografii portretowej i działa dobrze zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt.

Zamiast skupiać się na osobie lub zwierzęciu, skupiamy się na ich oczach. Oczy stają się głównym tematem zdjęcia. Tworzy to osobistą i emocjonalną fotografię. A oczy utrzymają wzrok widza. Tęczówka doda również pop koloru dla dalszego podkreślenia.

Wnioski

Nacisk w fotografii polega na wyróżnieniu fotografowanego obiektu, który powinien być wyraźnie zaznaczony na zdjęciu, aby przyciągnąć uwagę widza.

Zobacz też: 16 porad dotyczących fotografii z podwójną ekspozycją do tworzenia fajnych zdjęć

Te techniki kompozycji fotograficznej pomogą ci uwydatnić fotografowany obiekt. Możesz ich używać do portretów i krajobrazów lub fotografii ulicznej i fotoreportażu.

Opanowanie akcentowania w fotografii daje większą kontrolę nad zdjęciami. Użyj tych technik, aby tworzyć potężne obrazy i opowiadać ekscytujące historie.

Zapoznaj się z naszym ebookiem Photography Unlocked, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o dodawaniu akcentów do swoich zdjęć!




Tony Gonzales
Tony Gonzales
Tony Gonzales jest znakomitym profesjonalnym fotografem z ponad 15-letnim doświadczeniem w tej dziedzinie. Ma bystre oko do szczegółów i pasję do uchwycenia piękna w każdym temacie. Tony rozpoczął swoją podróż jako fotograf na studiach, gdzie zakochał się w tej formie sztuki i postanowił kontynuować ją jako karierę. Przez lata nieustannie pracował nad doskonaleniem swojego rzemiosła i stał się ekspertem w różnych aspektach fotografii, w tym fotografii krajobrazowej, fotografii portretowej i fotografii produktowej.Oprócz wiedzy fotograficznej, Tony jest również angażującym nauczycielem i lubi dzielić się swoją wiedzą z innymi. Jest autorem obszernych tekstów na różne tematy związane z fotografią, a jego prace były publikowane w wiodących magazynach fotograficznych. Blog Tony'ego na temat porad ekspertów, samouczków, recenzji i postów z inspiracjami, aby poznać każdy aspekt fotografii, to źródło informacji dla fotografów na wszystkich poziomach. Poprzez swojego bloga chce inspirować innych do odkrywania świata fotografii, doskonalenia swoich umiejętności i uwieczniania niezapomnianych chwil.